İSTANBUL BARAJLARINDA BÜYÜK ARTIŞ

 İSTANBUL BARAJLARINDA BÜYÜK ARTIŞ

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Raif Mermutlu, barajlardaki son duruma ilişkin yaptığı açıklamada barajlarda rekor seviyede artış yaşandığını belirterek güzel haberi verdi.

İstanbul’da Ocak ayının son günlerinde yağan kuvvetli kar ve bu hafta başı etkili olan yağmurla barajlarda doluluk oranı rekor seviyede arttı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Salı günü kuvvetli yağış barajlardaki doluluk oranına yüzde 8’den fazla katkı yaptı.

Bugün doluluk yüzde 79.14 olarak ölçüldü.

Artış nedeniyle Melen Barajı’ndan transfer edilen su da durduruldu. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü Raif Mermutlu, son durumu anlattı.

Barajlardaki doluluk oranını nedeniyle “Çok mutluyuz” diyen İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu taşan barajların da olduğunu ifade etti.

“ÖMERLİ BARAJI YÜZDE 95 CİVARINDA”

Mermutlu, “Bu barajlarımızdan bir kısmı şu an taşıyor. Elmalı Barajı ve Istranca’ndaki 5 barajımız taşıyor. Taşmak üzere olan barajlarımız da var. Ömerli Barajı bunlardan biri. Ömerli Barajı yüzde 95 mertebelerinde doldu. Bu yüzden Melen’den su transferini durdurmuş durumdayız. Bu taşkınlara yönelik olarak da tedbirlerimizi alıyoruz.” şeklinde konuştu.

“BÜYÜKÇEKMECE’YE 40 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ”

Salı günü meydana gelen yağışlarla ilgili konuşan Mermutlu, “Ömerli Barajı’na 24 saat içerisinde metrekaresine 46 kilogram, Terkos’a 32 kilogram, Büyükçekmece’ye 40 kilogram, Sazlıdere’ye 57 kilogram yağış düştü. Bunun etkilerini önümüzdeki günlerde göreceğiz.” dedi.

“DOLULUK ORANIMIZ DAHA DA YÜKSELECEK”

Barajlardaki doluluk oranının daha da fazla artacağını söyleyen Mermutlu, “Geçen yıl bugün doluluk oranımız yüzde 45, 2020’de yüzde 60 ama bugün yüzde 78 olarak tespit edildi. Geçtiğimiz iki yıla göre, doluluk oranımız daha yüksek. Gelecek yağışlar ile rakamların daha çok yükseleceğini tahmin ediyorum.” diye konuştu.

BARAJLARDAKİ SON DURUM

Öte yandan bugün yapılan ölçümlerde barajlardaki su seviyesi yüzde 79.14 tespit edildi.

İstanbul’un barajlarındaki son doluluk oranları ise şöyle;

Alibeyköy: Yüzde 68.78

Büyükçekmece: Yüzde 73.45

Darlık: Yüzde 77.36

Elmalı: Yüzde 100

Istrancalar: Yüzde 100

Kazandere: Yüzde 90.84

Ömerli: Yüzde 95.79

Papuçdere: Yüzde 90.89

Sazlıdere: Yüzde 46.5

Terkos: Yüzde 73.89

Kaynak: ensonhaber

Yorum Yap